Rektörlük öğrencilerin şikayeti için ‘iddia’ dedi

DİYARBAKIR – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Dicle Üniversitesi’nde öğrencilerin yaşadığı ulaşım sorununu Milli Eğitim Bakanlığı ile ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sordu. Rektörlük, günlerce süren öğrenci protestolarını görmezden gelerek “Ulaşım ve güvenlik sorunu yok” dedi.

Geçen yıl Kasım ayında Dicle Üniversitesinde okuyan bir kadın öğrenci, otobüs durağından kampüste bulunan öğrenci yurduna yürürken tacize uğramıştı. Bunun üzerine DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri Cengiz Çandar, 18 Kasım 2023 tarihinde Milli Eğitim ile Çevre, Şehircilik bakanlarının yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Önergede, “Kampüs girişinde belediyeye ait bir otobüs durağı bulunmasına rağmen öğrenciler, ‘son durak’ denilerek kampüsün yaklaşık 3 kilometre uzağında kalan önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır. Yeterli ışıklandırmanın olmadığı, ıssız denilebilecek bir bölgeden, kampüsteki yurtlarına yürüyerek ulaşmaya çalışan öğrencilerin güvenliği tehlikeye atılmaktadır. Nitekim, Dicle Üniversitesi kampüsünde bulunan İyaz Bin Ganem Yurdu’nda kalan bir kadın öğrenci, kampüs girişindeki otobüs durağında indirilmeyip, kampüsteki yurda yürümek zorunda bırakılmış ve tacize uğramıştır. Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kampüslerine güvenli biçimde ulaşımlarının sağlanması için gereken ne ise ivedilikle yapılmalıdır” denilmişti.

Çandar, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye iletilen soru önergesinde, şu soruları sormuştu:

– Bakanlığınız, Dicle Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım ve güvenlik konusunda yaşadığı sorunlardan haberdar mıdır?

– Dicle Üniversitesi girişinde otobüs durağı bulunmasına rağmen, öğrenciler neden güvenlikleri riske edilerek bir önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır?

– Dicle Üniversitesi’nde, öğrenciler için güvenlik krizine de dönüşen ulaşım sorunu ortadan kaldırılacak mıdır?

REKTÖR: ULAŞIM VE GÜVENLİK SORUNU YOK

Soru önergesinden sonra bakanlık, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında yazışmalar gerçekleşti.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü bir yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden otobüs seferlerinin arttırılmasını talep etti. Öte yandan soru önergesine yanıt olarak, öğrencilerin şikayetine yönelik bölgede ulaşım ve güvenlik sorunlarının bulunmadığını iddia etti.

Kampüste günlerce süren öğrenci protestolarına rağmen rektörlük şu bilgileri paylaştı:

“Önergede yer alan bir diğer husus ise Rektörlüğümüzce değerlendirilmiş olup söz konusu olayın meydana geldiği yerde güvenlik görevlilerinin sürekli olarak görev yaptığı ve toplu taşıma araçlarının sıklıkla geçtiği bir konum olması nedeniyle belirtilen olayın yaşanma ihtimalinin çok düşük olduğu ve konu hakkında Rektörlüğümüze, Hastanemize veya kolluk kuvvetlerinden herhangi birine olaya dair herhangi bir şikâyetin de intikal etmediği yapılan inceleme ve araştırmada tespit edilmiştir. Söz konusu olaya ilişkin herhangi bir bilgi ve bulgu elde edilemediğinden belirtilen olayın söylem ve iddiadan ibaret olduğu değerlendirilmektedir.”

AYNI BÖLGEDE ÖNCEKİ YILLARDA DA SORUNLAR YAŞANMIŞTI

Rektörlüğün yaptığı değerlendirmeye göre öğrencilerin protestosuna neden olan bölgede ulaşım ve güvenlik sorunu bulunmuyor. Büyükşehir belediyesinden ek sefer talep eden rektörlük, öğrencilerin protesto gerekçesini iddia olarak nitelendirdi.

Ancak üniversitede eylemler, bir kadın öğrencinin Dicle Üniversitesi kampüsünde kimliği belirsiz kişilerce taciz edilmiş, son olarak İyaz Bin Ganem Kız öğrenci yurdunun giriş kapısında bir kadın öğrenci tacize maruz kalmış, vunun üzerine öğrenciler, oturma eylemi dahil birçok eylem gerçekleştirmişti.

Öte yandan rektörlük güvenlik ve ulaşım sorunu yok dese de aynı bölgede daha önceki yıllarda da benzer olaylar nedeniyle öğrenciler eylem yapmıştı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas