Düşük vücut ısısı genellikle bir sorunun işaretidir

Düşük vücut ısısının nedenleri neler olabilir?
Bir kişinin normal vücut ısısı 36,6 olarak kabul edilir. Aslında her iki yönde de birkaç onluk dalgalanmalara izin verilir. Ancak termometre değerleri uzun süre 36-36,2’nin üzerine çıkmıyorsa sorunu göz ardı etmemelisiniz.

Düşük vücut sıcaklığının çeşitli nedenleri

1. Tekrarlayan hastalık
Yakın zamanda gribi veya akut solunum yolu enfeksiyonunu atlattıysanız ateşin daha düşük olması şaşırtıcı değildir. Vücut hastalıktan tam olarak kurtulamamıştır ve tam güçle çalışamaz.
Bu durumda daha fazla dinlenmeniz, yeterince uyumanız, doğru beslenmeniz önerilir – ve çok geçmeden vücut ısınız 36,6 C’ye ulaşacaktır.

2. Kronik hastalıkların kötüleşmesi
Düşük sıcaklık genellikle kronik hastalıkların kötüleştiğini gösterir. Eski hastalıklar tekrarlamaya başladıysa, düşük sıcaklığın sinsi nedenini kalıcı olarak ortadan kaldırmak için bir doktora danışmalı ve bir tedavi süreci uygulamalısınız.

3. Aşırı çalışma
Stresli çalışma, uyku eksikliği, hareketsiz yaşam tarzı, uygunsuz beslenme – bunların hepsi vücudun tükenmesine yol açar ve gücümüzü tüketir. Bu durumda doğada tam bir dinlenme ve rahatlama size yardımcı olacaktır. Bu durumda kontrastlı duşlar ve temiz havada yürüyüşler çok faydalıdır. Yatmadan önce bir multivitamin alıp kediotu veya şeytanın ağzı çayını içebilirsiniz.

4. Adrenal bezlerin hastalıkları
Böyle bir sorunla daha fazla su içmelisiniz (kontrendikasyon yoksa) ve yaz aylarında vücudu mükemmel bir şekilde temizleyen ve adrenal bezleri yenileyen karpuz ve kavunları vurgulamalısınız.

5. Hipotiroidizm (tiroid aktivitesinin azalması)
Tiroid bezinin düzgün çalışmaması birçok organın çalışmasında bozukluklara yol açar. Yani rahatsızlık, halsizlik hissediyorsanız, küçük şeyler sizi sık sık rahatsız ediyorsa, kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız, elleriniz ve ayaklarınız her zaman soğuksa – vücut sıcaklığınızı ölçün, büyük olasılıkla normalden düşük olacaktır.

Ve bu belirtileri göz ardı etmeyin. Unutmayın: Düşük sıcaklık, yüksek sıcaklıktan daha az tehlikeli değildir, çünkü bu durumda vücut bakteri ve virüslere karşı daha savunmasız hale gelir.

Halk hekimliği hazinesinden birkaç ipucu
• Sıcak bir ayak banyosu yapın. Daha iyi bir etki için suya birkaç damla aromatik okaliptüs yağı ekleyin.
• Vücut ısısını artıran St. John’s wort(sarı kantaron) tentürü: 1 çorba kaşığı bitki 1 bardak kaynar su ile dökülür.
Eğer 2-3 gün sonra ateş normale dönmezse doktora başvurarak reçete edilen testleri yaptırmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir