Borusan Sanat’tan Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel konser programı

Hazırladığı zengin konser programlarıyla Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve Borusan Quartet, yeni sezona merhaba diyor. Borusan Sanat, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına özel olarak verdiği eser siparişinin yanı sıra, ilk seslendirilişler ve dopdolu bir konser programıyla, yıldız solist ve konuk şefleri müzikseverlerle buluşturacak.

Borusan Sanat, BİFO ve Borusan Quartet ile dolu dolu bir sezona başlamanın heyecanını yaşıyor. Yeni sezonda BİFO, Gürer Aykal, 2024/2025 sezonundan itibaren sanat yönetmenliği görevine atanacağı yeni açıklanan Carlo Tenan, Can Okan, James Judd, George Pehlivanian, Finnegan Downie Dear, Gergely Madaras, Francisco Valero-Terribas, Nisan Ak ve Masis Aram Gözbek gibi şeflerin yönetiminde, Fazıl Say, Güher & Süher Pekinel, Can Çakmur, Dorukhan Doruk, Eda Seviniş, Korkmaz Can Sağlam, Maximilian Cem Haberstock, Naz İrem Türkmen, Veriko Tchumburidze, Emir İlgen, Magma Filarmoni Korosu, Hale Soner, Nesrin Gönüldağ, Ayhan Uştuk, Tuncay Kurtoğlu, Joyce DiDonato, Bomsori Kim, Zee Zee, Fatma Said, Marina Rebeka, Jonathan Tetelman, MIDORI, Alexandra Conunova, Nemanja Radulović, Valeriy Sokolov, The Per Poc Puppet Company (Anna Fernández ve Santi Arnal) ile aynı sahneyi paylaşacak.

Dünya çapında ayakta alkışlanan konuk sanatçıların ağırlanacağı konserlerin yanı sıra, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel konserler de izleyiciyle buluşacak. Yeni sezonda Borusan Sanat, senfonik müziği çocukların hayal dünyasına taşıyan BİFO JUNIOR konseri ile dopdolu bir konser programı hazırladı.

Borusan Sanat’tan Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel konserler

Borusan Sanat, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı onuruna, Türk bestecilerin çalışmalarını desteklemek ve Türk müzik kütüphanesine katkıda bulunmak misyonuyla üç Türk besteciye eser siparişi verdi. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 12 Ekim’de gerçekleşecek konserde, Fazıl Say’ın 100. yıl için bestelediği 6. Senfonisi seslendirilecek. 9 Mayıs konserinde Zeynep Gedizlioğlu’na sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri gerçekleşecek. 23 Ekim’de ise Cem Oslu’ya sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri Borusan Quartet ile izleyicilerle buluşacak. 100. yıl kutlamaları çerçevesinde, 2 Kasım’da Borusan Holding’in ev sahipliğinde, BİFO’nun onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Cumhuriyet’in ilk kuşak bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirilecek.

Borusan Sanat, yeni sezonda hazırladığı programla Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını müzikle ve konserleriyle kutlayacak. Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, “Bu yıl, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olması sebebiyle hepimiz için özel bir anlam taşıyor. Borusan Sanat olarak bizler de bu coşkuyu, yeni sezonumuza yönelik çalışmalarımıza ve konserlerimize taşıyoruz” dedi.

BİFO’nun yeni sanat yönetmeni Carlo Tenan oldu

BİFO’yu konuk şef olarak yönettiği konserlerle dinleyicilerin büyük beğenisini toplayan Carlo Tenan, 2023/2024 sezonu itibarıyla BİFO’nun sanat yönetmeni oldu. Senfonik müzik, opera ve bale yorumları ile derin bir çağdaş müzik kavrayışına sahip Tenan, günümüzün en parlak şeflerinden biri. Tenan, Del Maggio Musicale Fiorentino, Roma Ulusal Santa Cecilia Akademisi, Tokyo Filarmoni Orkestrası, Konzerthaus Berlin, Bologna, Venedik’te La Fenice, Palermo’da Massimo gibi tiyatro orkestraları, Verdi di Milano, Slovenya Filarmoni, Inssbruck, Linz Bruckner Orkestrası gibi en prestijli uluslararası orkestraları yönetti. Uluslararası üne sahip Ludovico Einaudi ile de çalıştı.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın yeni sanat yönetmeni olacağının heyecanını paylaşan Carlo Tenan, “Müzikte yeni ufuklar keşfetmeye, yaratıcılığımızın sınırlarını zorlamaya ve performanslarımızla kalplere dokunmaya devam edeceğiz. Hep birlikte Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Sanat’ın dünya sahnesinde daha da parlamasını sağlayacağız. Bize her fırsatta destek veren izleyicilerimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Tutkumuzu besleyen; onların varlığı, alkışları ve müziğe olan sevgileri. Müziğin bu heyecan verici yolculuğuna hep birlikte çıkacağız ve size söz veriyorum, güzel günler bizi bekliyor” dedi.

BİFO, açılış konserini dünya prömiyeri ile yapıyor

Açılış konserini 12 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştirecek olan BİFO, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği 6. Senfonisi “100 Yaşında Bir Çocuk” ile dünya konser salonlarında ilk kez, bu sezonun ilk konserinde, izleyicileriyle buluşacak. Can Okan yönetimindeki bu özel konserde Fazıl Say, Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

19 Ekim Perşembe günü James Judd yönetimindeki BİFO ve devlet sanatçısı piyanistler Güher & Süher Pekinel, bu konserde “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesinin sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşacak. Her biri eğitimleri henüz tamamlanmamış genç birer yetenekken bu projeye dahil olan, günümüzde ise klasik müzik dünyasının birer yıldızı olmuş genç müzisyenlerin solistliğinde gerçekleşecek bu özel konserde dikkat çekici genç müzisyenler; Beethoven, Mendelssohn ve Bach’ın solist grupları için yazdığı eserlerden oluşan bir program ile sahnede olacak. Şimdiden dinleyenlerin beğenisini kazanan Can Çakmur, Dorukhan Doruk, Eda Seviniş, Korkmaz Can Sağlam, Maximilian Cem Haberstock, Naz İrem Türkmen, Veriko Tchumburidze ve Emir İlgen, BİFO ile aynı sahnede buluşacak.

2 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Türkiye’nin çok sesli müzik tarihinin başyapıtlarından biri olan Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirecek. Cumhuriyet döneminin ilk kuşak bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un 1943 yılında tamamladığı ve ilk kez 1946’da Ankara’da sahnelenmiş olan eser, ilk Türkçe oratoryo niteliği taşıyor. BİFO’nun, Masis Aram Gözbek yönetimindeki Magma Filarmoni Korosu ile aynı sahneyi paylaşacağı gecenin solistleri, Devlet Opera Balesi’nin güçlü sesleri, yıldız solistler Hale Soner (soprano), Nesrin Gönüldağ (mezzosoprano), Ayhan Uştuk (tenor) ve Tuncay Kurtoğlu (bas).

BİFO, 16 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserde zengin bir şan programı ile izleyiciyle buluşacak. Henüz 14 yaşındayken doğduğu şehir olan Kahire’den Milano’ya, La Scala Tiyatrosu’nun akademisine giden ve BBC Radyo 3’ün yeni kuşak sanatçılarından biri olarak seçilen Fatma Said’in solist olarak yer alacağı konserde, BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek.

2023 yılının son konserinde BİFO, yeteneği sınırları aşan kemancı Nemanja Radulović’i sahnesinde ağırlayacak. Keman repertuvarının en sevilen yapıtlarından biri olan ve Beethoven’ın bu çalgı için yazdığı tek konçertosu, Radulović’in büyüleyici yorumuyla müzikseverler ile buluşacak. 7 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de gerçekleşecek bu konserde orkestranın şefliğini ise Londra Filarmoni Orkestrası, Vancouver Senfoni, NDR Hamburg, Leipzig Gewandhaus, BBC Filarmoni gibi dünyanın önde gelen pek çok orkestrasıyla bir araya gelen George Pehlivanian yürütecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas