Beslenme uzmanına göre meyve yemenin en iyi zamanı

Günde bir elma doktoru uzak tutabilir, ancak bunu yalnızca doğru zamanda tüketirseniz. Beslenme uzmanları, meyve yemenin en iyi zamanının, vücut tarafından yeterince sindirilmesini sağlamak için meyve yeme eylemi kadar önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Günlük diyetinize besin açısından zengin bir destek vermek istiyorsanız bilmeniz gerekenler:

Bu, gün içinde meyve yemek için en iyi zamandır

Ünlü beslenme uzmanı Shikha Agarwal’a göre meyve tüketmek için en uygun zamanın genellikle gün batımından önce olduğu düşünülüyor . “Bu, vücudunuzun doğal ritmine uyum sağlayarak, aktif saatleriniz boyunca daha iyi sindirimi teşvik eder ve besin emilimini artırır. Bu saatte sürekli olarak doğru meyvelere sahip olmak, tükettiğiniz şeylerin faydalarını en üst düzeye çıkararak daha sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunabilir” diye açıklıyor.

Neden aç karnına meyve yememelisiniz?

Agarwal , özellikle günün ilk öğünü olarak aç karnına meyve yemeyi tercih etmenin kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artışa neden olabileceği konusunda uyarıyor. “Güne daha dengeli bir başlangıç ​​yapmak için meyve tüketmeden önce biraz yağ veya protein tüketmeyi düşünün. Bu sadece kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda sabah boyunca enerji seviyesinin sürdürülebilir olmasını da sağlıyor” diye ekliyor. Bu dengeli yaklaşımın benimsenmesi, kan şekerinin düzenlenmesini ve gün içinde daha tutarlı bir enerji salınımını destekler .

Aynı şekilde meyvelerin de doyurucu bir yemeğin hemen ardından tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor. “Kalori gereksinimleriniz zaten karşılandığında, bu potansiyel olarak fruktozun daha sonra kullanılmak üzere yağ depolarına dönüştürülmesine yol açabilir” diyor.

Meyveleri sabahtan akşama kadar günlük beslenmenize nasıl dahil edebilirsiniz?

Besin seviyelerinizin öğleden geceye kadar tutarlı bir şekilde karşılandığından emin olmak istiyorsanız, tükettiğiniz meyvelerin türünü dikkate almanız faydalı olacaktır. Agarwal, gün boyu ideal meyve tüketimine ilişkin rehberini paylaşıyor:

Sabah

Gününüze meyveler, muzlar ve C vitamini açısından zengin turunçgiller gibi meyveler ekleyerek enerji ve antioksidan patlamasıyla başlayın . Muhallebi elmaları da sabaha hızlı başlamak için harika bir seçim olabilir.

Akşam

Günün bu saatinde yatmadan önce sisteminizi yormadan sindirimi destekleyen meyveleri tercih etmek isteyeceksiniz. Her ikisi de lif açısından zengin olan elma ve armut akşam için mükemmel seçimlerdir.

Gece

Akşam yemeğinden sonra bunları yemeniz gerekiyorsa, gece için potansiyel uyku getirici özelliklere sahip meyveleri düşünün. Melatonin içeriğiyle bilinen kiraz, kivi ve muhallebi elmaları, gece başınızı yastığa koyduğunuzda derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

“Daha taze, besin açısından zengin ürünlerle maksimum beslenmeyi sağlamak için yerel ve mevsimlik meyvelere öncelik vermeyi unutmayın. Örneğin, yıl boyunca mevcut olan muzlar , kalp sağlığı için potasyum ve temel enerji artırıcı besinleri sağlayabilir, bu da onları günlük beslenmenize çok yönlü bir katkı haline getirebilir” diye tavsiyede bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas