Z kuşağının kredi kartı borcu diğer nesillerden daha hızlı artırıyor

ABD’de yayınlanan yeni bir rapora göre, iş hayatına atılan Z kuşağı yüksek enflasyonla başa çıkmak için daha fazla kredi kartı kullanıyor.
 

Oksijen’de yer alan habere göre Credit Karma’nın yeni raporunda Z kuşağı üyelerinin ortalama borçları geçen yılın son çeyreğinde, Mayıs ayına kadar olan üç aylık döneme kıyasla yüzde 3,1 artarak 16 bin 283 dolara yükseldiği belirtildi.

Herhangi bir nesilde görülen en büyük artış

Genel ortalama borçları yaşlı meslektaşlarından daha düşük olmasına rağmen, bu oran herhangi bir nesilde görülen en büyük artış. 
 
ABD’de on yılların en yüksek enflasyonu görülürken, tüketiciler giderek daha fazla kredi kartına başvuruyor. Ancak başlangıç seviyesinde maaş alan Z kuşağı çalışanları, yükselen hayat pahalılığına ayak uydurmakta yaşlı meslektaşlarına göre daha fazla sorun yaşıyor.
 
Ortalama kredi kartı borcu 2 bin 781 dolar ile genç borçlular için en düşük seviyede olsa da hızlı artış diğer tüm kuşakları geride bıraktı. Z kuşağı sürücülerinde de aynı zamanda yüzde 2,3 ile otomobil kredisi borçlarında da en büyük artışı gördü. 

Ödemeler de aksıyor

Genç kuşaklar sadece eski kuşaklardan daha hızlı bir şekilde borçlanmakla kalmıyor, aynı zamanda ödemelerini de aksatıyorlar. Z kuşağı, vadesi 30 günden fazla geçmiş kredi kartı, ipotek, öğrenci kredisi, oto kiralama veya otomobil kredisi hesaplarında artış gören tek kuşak oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir