Paris sokakları Kral Charles’ı korkuttu: Fransa ziyaretini erteledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformu sonrasında kitlesel protestoların başladığı ve sokaklarda tansiyonun düşmediği ülkeye Kral Charles’ın ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyordu.

İngiltere’nin yüksek tirajlı gazetelerinden Daily Mail’in aktardığına göre Kral olarak ilk ziyaretini eşi Camilla ile birlikte gerçekleştirecek olan Charles bu geziyi ertelemek zorunda kaldı.

Kararın Fransız ve İngiliz yetkililer arasında yapılan görüşmelerin ardından alındığı söyleniyor ancak Daily Mail’e konuşan uzmanlar, şu anda güvenlik güçlerinin önceliğinin protestolar olduğunu vurguluyor.

Kral Charles ve eşi Camilla’nın mümkün olan en kısa zamanda Fransa’yı ziyaret etmek istedikleri ifade edilen haberde ikilinin gelecek hafta Almanya’ya gideceği de belirtildi.

1 milyon kişi sokakta

Emeklilik yaşının 2 yıl artırılarak 64’e yükseltilmesini içeren reforma karşı sendikaların çağrısıyla Fransa genelinde gösteriler düzenlendi. Fransa’da emeklilik reformuna karşı 1 milyondan fazla kişi sokağa inerken göstericiler, hükümetten, mecliste oylama yapılmadan nihai olarak kabul edilen reformdan vazgeçilmesini talep etti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de gösterilerde gözaltı sayısının 457 olduğunu açıklarken 441 güvenlik gücünün ise çatışmalarda yaralandığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir